Gatsby Rug
€369.00
Unit price
/
Unavailable
Gatsby Rug - 120x170 cm / Cloud is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
SKU:
GATS120170CLOU
Description
Description
- 120×170 or 160×230 cm
- 0.6 cm pile height
- 100% viscose
- Hand-woven and screen printed
- Tip-sheared texture
- Crafted in India
- Other size options available, please contact us for details
Dimensions and Details
| Dimensions | 120 x 170 x 0.6 cm |
|---|---|
| Colour | Blush, Cloud, Coral, Navy, Green |
| Pattern | Abstract |
| Pile height | Less than 1 cm |
| Rug construction | ["Digitally printed","Hand woven"] |
| Shape | Rectangular |
| Size | 120x170 cm, 160x230 cm |
| Style | Modern |
| Weight | 5.7 kg |








