York Hand Woven Wool Rug
€109.00
Unit price
/
Unavailable
York Hand Woven Wool Rug - 80x150 cm / Purple is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The Lead time on this product is 2-3 weeks
SKU:
YORK080150PURP
Description
Description
- Various sizes to choose from
- 0.9 cm pile height
- 100% wool
- Handwoven in India
- Other size options are available, including custom sizes, please contact us for details
Dimensions and Details
| Dimensions | 80 x 150 x 0.9 cm |
|---|---|
| Colour | Purple, Duck Egg, Poppy |
| Item type | Rug |
| Pattern | Solid |
| Pile height | Less than 1 cm |
| Rug construction | Hand woven |
| Shape | Rectangular |
| Size | 80x150 cm, 120x170 cm, 160x230 cm |
| Style | Boho |
| Weight | 3.0 kg |


